, ,

Mavi Yaka Nedir?

Mavi Yaka Nedir?

Şirketlerde beyaz yaka kadar duyulan bir terim de mavi yakadır. Beyaz yakalar genellikle ofiste çalışan, kağıtlarla, toplantılarla uğraşan insanlar olarak görülürler. Mavi yaka ise ofisten uzak genellikle bedensel güçlerle iş yapan gruptur. Peki mavi yaka nedir? Hangi işleri yaparlar?

Mavi Yaka Nedir?

Mavi yaka işçi grubunu temsil etmektedir. Çoğunlukla bedensel güçleri ile maaşlarını kazanırlar. El emeklerini ortaya koyarlar. Ofislerden çok şantiyelerde, sokaklarda, arazide çalışırlar. Bunun yanında üretim yapan fabrikalarda ve hizmet üreten sektörlerde çalışan işçiler de bu grupta yer almaktadır. İş alanları büyük çeşitlilik göstermekle birlikte ortak özellikleri el emekleriyle, beden güçleri ile çalışmalarıdır. Eğitim seviyeleri değişiklik göstermekle birlikte ilk okul, orta okul veya lise mezunu insanlar da çalışabilir. 

Mavi Yakanın Yaptığı İşler

Mavi yaka olarak adlandırılan işçi grubunun yaptığı işler büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Mavi yakalı çalışanlar tam zamanlı çalışabileceği gibi saatlik veya haftalık ücretle de çalışabilir. Genel anlamda mavi yakanın yaptığı işler;

  • Fabrika gibi yerlerde üretim yapmak.
  • İnşaat ortamları, şantiye, sokaklar gibi yerlerdeki kazı, kablo döşeme, inşaat gibi işleri yapmak.
  • Elektrik, su ve doğalgaz firmalarında çalışarak sayaç okuma veya bu gibi tesisatlarda oluşan problemleri gideren çalışanlar da bu gruba girmektedir.
  • Tamirciler ve maden çalışanları da yine mavi yaka olarak adlandırılan grupta yer almaktadır. 
  • Tekstil çalışanları, kıyafet üretiminde çalışan insanlar da yine mavi yaka olarak sınıflandırılır. 

Hakkımızda

Sed gravida lorem eget neque facilisis, sed fringilla nisl eleifend. Nunc finibus pellentesque nisi, at is ipsum ultricies et. Proin at est accumsan tellus.

Son Yazılar

    Kategori