, , ,

Saçta Elektrikleneme Nasıl Önlenir?

Saçta Elektrikleneme Nasıl Önlenir?

Elektriklenme olarak bildiğimiz ve elektronların hareketi ile saçlarımız bazen kabarabilir. Bağımsız olarak hareket edebilirler. Özellikle uzun saçlı insanlar bu konuda çok dert çekebilir. Peki saçta elektriklenme nasıl önlenir? Elektriklenme olmasının sebebi nedir?

Saçta Elektrikleneme Neden Olur?

Saçta elektriklenme olmasının sebebi, saçımızda biriken negatif veya pozitif iyonlardır. Bu iyonların birikme sebepleri;

  • Havanın koşulları. Özellikle havanın nemsiz kalması elektriklenmeye yol açar. Bunun yanında çok sıcak veya çok soğuk havalar da elektriklenmeye neden olur.
  • Hijyen eksikliği veya kimyasal madde kullanılması yine saçınızdaki iyon yükünü değiştirerek elektriklenmeye yol açar.
  • Saçınızı taramak veya saçınıza bir şey sürmek (havlu, kıyafetinizi çıkarırken kıyafetinizin değmesi gibi) de bu soruna neden olan durumlar arasındadır.

Saçta Elektriklenme Nasıl Önlenir?

Saçta elektriklenme nasıl önlenir sorusunun cevabı aslında sebepleri arasında gizlidir. Elektriklenmeye neden olan durumları ortadan kaldırırsak bu sorunu önlemiş oluruz. Bu bağlamda;

  • Çok soğuk, çok sıcak veya nemsiz havalardan uzak durmalıyız. Bu tür bir ortama girmek zorundaysak saçımızı örterek veya başka bir yöntemle korumalıyız.
  • Saçımızı tararken yavaş davranmalıyız. Kullandığımız tarağı özellikle kazağımıza vb. sürmemeliyiz. 
  • Saçlarımızın temizliğine önem göstermeliyiz. Önem gösterirken ne çok fazla yıkamalıyız ne de çok az yıkamalıyız.
  • Saçlarımızı temizlerken kimyasal kullanımına dikkat etmeliyiz. Bilmediğimiz markaları kullanmamalıyız. 
  • Kazağımız gibi kıyafetlerimizi çıkarırken olabildiğince saçımızdan uzak tutmalıyız. Özellikle tüylü kıyafetler saçımızı elektrikleyecek ve dikelmesine neden olacaktır. 

Hakkımızda

Sed gravida lorem eget neque facilisis, sed fringilla nisl eleifend. Nunc finibus pellentesque nisi, at is ipsum ultricies et. Proin at est accumsan tellus.

Son Yazılar

    Kategori