Nezaket İfadeleri

Nezaket İfadeleri

Nezaket ifadeleri, günlük yaşamımız içerisinde oldukça sık bir şekilde kullanım gerçekleştirdiğimiz hem kısa hem de öz olan anlamlı ifadeler topluluğudur. Bu ifadelerin kullanımları ile beraber, karşımızda yer alan insana karşı saygımızı ve değeri yansıtarak, daha kibar konuşmalar yapma olanağı kendimize yaratabiliriz.

Nezaket ifadeleri, yaşamımız içerisinde her alanda karşımıza çıkmakta olan toplumsal kurallar olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük yaşam içerisinde nezaket kurallarını uygulayabilmek, karakterimizin gelişimine yardımcı olarak, iletişim sağlayabileceğimiz birisi için daha olumlu bir izlenim sağlanmasına da yardımcı olur. 

Nezaket kurallarından uzak kalarak, daha kaba bir konuşma sergiler iseniz, karşınızda yer almakta olan kişiler adına daha olumsuz bir intiba bırakma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun sonucunda da, olduk yüksek ihtimaller ile karşınızdaki kişide de aynı şekilde olumsuz bir izlenim bırakmış olursunuz. Yardıma ihtiyaç duyan bir kişi, sizden yardım talep ederken nezaket ifadelerini kullanmaz ise, insanlar o kişiye yardım etme çabası içinde bulunmak istemezler. Günlük yaşam içerisinde en çok kullanılmakta olan nezaket ifadelerine bakacak olur isek; özür dilerim, af edersiniz, rica ederim, günaydın, iyi günler, pardon, üzgünüm, bakar mısınız ya da lütfen gibi kelimelerden oluşan ifadeler olarak karşımıza çıkar. Siz de bu nezaket ifadelerinizi, günlük konuşma dillerinizde kullanarak nezaket ifadeleri çerçevesinde taleplerinizin daha doğru bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.


Hakkımızda

Sed gravida lorem eget neque facilisis, sed fringilla nisl eleifend. Nunc finibus pellentesque nisi, at is ipsum ultricies et. Proin at est accumsan tellus.

Son Yazılar

    Kategori