En Ünlü Resim Yapan Kişiler

En Ünlü Resim Yapan Kişiler

Resim bir yüzey üzerine çizgi ve renklerle yapılan her tür malzemenin kullanıldığı anlatım tekniğidir. Resim yapma sanatıyla meşgul kişilere ressam denir. Resimlere internetten ulaşabilsek de sergi, müze gibi yerlerde direkt görme imkânımız da vardır. Bu yazıda resim sanatıyla dünyaya ün salmış ressamlar listelenecektir. Hepimizin en az bir kere tablosuna rastladığı, adını duyduğu, sergide denk geldiği ünlü ressamlar vardır.

Leonardo da Vinci (15 Nisan 1452-2 Mayıs 1519)

 En ünlü tablosu hepimizin bildiği “Mona Lisa” tablosudur. “Son Akşam Yemeği” tablosu da en ünlü eserlerinden biridir.

Vincent van Gogh (30 Mart 1853-29 Temmuz 1890)

 En ünlü tablosu “Yıldızlı Gece” tablosudur. Bu eseri sadece tablo olarak değil, son zamanlarda birçok süs eşyasında sık sık görmekteyiz. Ressam eserlerini düzenlediği özel sergi aracılığı ile birçok kez sergilemiştir.

Pablo Picasso (25 Ekim 1881-8 Nisan 1973)

En önemli tablolarından biri “Avignolu Kızlar”dır. Genellikle iyi resim yapanlara Picasso gibisin dendiğini duymuşsunuzdur.

Gustav Klimt (14 Temmuz 1862-6 Şubat 1918)

 En bilinen tablosu “Öpücük” eseridir. Sembolizm ve art nouveau akımlarından etkilenmiştir.

Salvador Dali (11 Mayıs 1904-23 Ocak 1989)

 Gerçeküstü eserleriyle tanınmaktadır. Sürrealist ressamdır. En ünlü tablolarından birisi “Eriyen Saatler”dir.

Resim Sergileri

 En ünlü ressamlar yukarıdaki gibi olsa da günümüzde birçok yetenekli genç ressamlar ve onların yaptıkları resimler için pek çok sergi bulunmaktadır.

Hakkımızda

Sed gravida lorem eget neque facilisis, sed fringilla nisl eleifend. Nunc finibus pellentesque nisi, at is ipsum ultricies et. Proin at est accumsan tellus.

Son Yazılar

    Kategori