Teknoloji

En İyi Teleskop 2021 | Uzay Daha Güzel Gözükecek

Son yıllarda ülkemizde uzay bilimine merak artmıştır. Taleplerin artmasıyla beraber kullanıcılar en iyi gözlem yapabilecekleri en iyi teleskop arayışına girmiştir. Bizde sizler için en iyi teleskop markası araştırdık. Seçtiğimiz bazı teleskopların fiyatları çok yüksek iken bazıları ise başlangıç için uygun fiyatlıdır. Bütçenize göre teleskopları tercih edebilirsiniz.

En İyi Teleskop Hangisidir?

İhtiyaçlarınıza uyan en iyi teleskopu, mali durumunuzda bir boşluk bırakmadan satın almak, dengeleyici bir eylemdir. Geceleri yıldızları izlemek için yaz için bir teleskop satın almak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

En çok ve en yüksek fiyata sahip teleskopu seçebilirsiniz, ancak bunlar yeni başlayanlar için aşırı karmaşık olabilir. Tabii ki, diğer uç nokta, teleskopunuza o kadar az harcamanız ki, sonunda işe yaramaz bir oyuncakla sonuçlanıyorsunuz.

İyi bir başlangıç ​​noktası, ne kadar harcamak istediğinizi ve gökyüzü gözlemiyle ilgili en heyecan verici bulduğunuz şeyi bilmektir: gezegenleri yakından görmek, galaksilerde ve nebulalarda derin gök cisimlerini bakmak, astrofotografi ile uğraşmak mı yoksa her şeyden biraz mı? Gözleme veya fotoğrafçılığa olan ilginizin uzun bir süre sizinle kalacağını da dikkate almaya değer- emin değilseniz, bunun yerine en iyi dürbün sizin için harika bir seçim olabilir.

Orion SkyScanner 100

 • Diyafram: 3,94″ (100 mm)
 • Odak uzaklığı: 15,75″ (400 mm)
 • En yüksek kullanışlı büyütme: 200x
 • En düşük faydalı büyütme: 14x
 •  Verilen göz mercekleri: 10 mm, 20 mm
 • Ağırlık: 6.17 lb. (2,8 kg) (masaüstü versiyonu)
En iyi teleskop
En iyi teleskop

Uygun boyutta bir diyafram açıklığı ve fiyatına göre kaliteli optikler sunan Orion SkyScanner 100, yeni başlayanlar için astronomiyi kolaylaştıracak şekilde ayarlanmıştır. Gezegenlerin, ayın, bulutsuların ve daha parlak galaksilerin çok iyi görüntülerini elde edebileceksiniz ve f/4 odak oranı, gözlem yapmanızı ve seçtiğiniz hedeflerin parlak görüntülerini sağlar.

Ayrıca kutuda, hedeflerinizi seçmenize ve gece gökyüzünde onları tam olarak belirlemenize yardımcı olacak Starry Night yazılımı da bulunmaktadır. En iyi teleskop Markaları ile birlikte 20 mm ve 10 mm olmak üzere iki göz merceği verilir ve 20x ve 40x büyütme sağlar.

En iyi teleskop için, manzaralar nefes kesiciydi ve netlik ve kontrastla övünüyordu. Ayın yüzeyi ve Satürn’ün halkaları özellikle dikkat çekicidir, ancak geniş görüş alanı nedeniyle hedeflerin mercekten küçük olacağını hatırlamakta fayda var. Aynı şey, bir dereceye kadar ışık kirliliği altında bile parlak teleskoplarda ışık
lekeleri olarak görünen Andromeda Gökadası (Messier 31) gibi “soluk tüyler” için de söylenir.

En iyi teleskop, irtifa ve azimut eksenleri boyunca sallanan sağlam bir masaüstü montajı kullanır, bu nedenle gökyüzü gözlemcilerinin gece gökyüzünün sabit gözlemleri için sağlam bir masa kullanmalarını sağlamaları gerekir. Döndürme, SkyScanner 100’ün bazı modellerinde bir tripod sunan bu teleskopla çok düzgün bir işlemdir.

En iyi teleskop, reflektörün nasıl kullanılacağını ve EZ Finder II kırmızı nokta bulucunun nasıl takılacağını ve kalibre edileceğini açıklayan anlaşılır bir kılavuz sağladı. Bununla birlikte, teleskop kutudan çıkar çıkmaz monte edilmiş halde geldiği göz önüne alındığında, gökyüzü gözlemcisinin onu monte etme ve kullanma konusunda zorluk çekmesi pek olası değildir.

Celestron StarSense Explorer LT 114AZ

 • Tip: Reflektör
 • Binek tipi: Alt-azimut
 • Diyafram: 4,49″ (114 mm)
 • Odak uzaklığı: 39,37″ (1.000 mm)
 • En yüksek kullanışlı büyütme: 269x
 • En düşük faydalı büyütme: 16x
 • Verilen göz mercekleri: 10 mm, 25 mm
 • Ağırlık: 10.41 lb. (4,72 kg)
en iyi teleskop markası
en iyi teleskop markası

Yeni başlayanlar için harika bir En iyi teleskop olsa da Celestron StarSense Explorer LT 114, orta seviye gökyüzü gözlemcileri tarafından da kullanılabilir- özellikle kurulum için daha az ve gözlem yapmak için daha fazla zaman harcamak isteyenler. Montaj 20 dakikadan az sürer.

Bu reflektörde, teleskobun hizalanması için kolay bir seçenek sunan ve yerleşik GoTo sisteminin cihazın hangi yönü gösterdiğini bulmasını sağlayan Celestron’un StarSense teknolojisi bulunmaktadır. Teknolojiyi kullanmak için, gökyüzü gözlemcisinin tek yapması gereken StarSense uygulamasını indirmek ve mercek aracılığıyla bir akıllı telefon görüntüsü almak ve uygulama, astronomun yönünü hesaplamak için teleskopun görüş alanında hangi yıldızların olduğunu bulmak.

En iyi teleskop, biz gaz dev görüntülemek için 10 mm mercek kullanımı. Görüşler net ancak atmosferik bantların renklerini seçebilmek için bir dizi göz merceğine ve filtreye ihtiyacınız olacak. Gezegenin en büyük uyduları net, keskin ışık noktaları olarak görülebilir. Ay, Venüs ve Arı Kovanı Kümesi’nin (Messier 44) görüntüleri de iyi bir netlikle memnuniyet vericidir.

Celestron StarSense serisinin güzelliği, gözlemlediğiniz her hedef için uygulama tarafından sunulan literatürü okuyabilmenizdir. Bir hedeften diğerine dönerken, StarSense Explorer LT 114’ün sağlam bir kit parçası olduğunu ve sorunsuz çalıştığını gördük. Küçük bir dezavantaj, motorlu bir montaj parçası sağlanmadığı için gökyüzü gözlemcilerinin En iyi teleskobu manuel olarak itmesi gerekmesidir.

Celestron ürünlerine özgü makul boyutlu bir diyafram ve kaliteli optiklerle, aynı fiyata yeni başlayanlar kadar iyi ve kullanımı kolay bir teleskop bulmakta zorlanacaksınız.

Meade ETX90 Gözlemci

 • Optik tasarım: Maksutov-Cassegrain
 • Montaj tipi: Motorlu çatal montajı
 • Diyafram: 3,54″ (90 mm)
 • Odak uzaklığı: 49,21″ (1,250 mm)
 • En yüksek kullanışlı büyütme: 180x
 • Verilen göz mercekleri: 9,7 mm, 26 mm
 • Ağırlık: 18,96 lb. (8,60 kg)
en iyi teleskop markaları
en iyi teleskop markaları

Yeni başlayan biriyseniz, o anları gözlemlemek için kullanabilecekken değerli zamanınızı teleskopunuzu kurmak için harcamak istemezsiniz. Yeni başlayanlar için harika bir teleskop, yapımı ve kalibrasyonu hızlı ve kolay olan bir en iyi teleskoptur- Meade Instruments’ın ETX90 Observer’ı kesinlikle budur.

ETX90 Observer’ın optikleri, ultra yüksek iletim kaplaması sayesinde iyi bir hedef seçiminin net ve net görüntülerini sağlar. Ayın ve Satürn’ün halkalarının parlak görüntüleri nefes kesici ayrıntılar ve kontrastla elde edilebilirken, buz devleri Uranüs ve Neptün de 3.5 inçlik objektif lens tarafından yeşil-mavi ve buz mavisi bir yıldız olarak seçilebiliyor.

Yeni başlayanlar, ETX90 Observer’ın parlak derin gökyüzü hedeflerini de kolaylıkla ortaya çıkarabileceğini bilmekten memnuniyet duyacaktır. Yıldız kümeleri, seçkin nebulalar ve galaksiler elinizin altında ve özellikle Andromeda Galaksisi’nin (Messier 31) teleskopla görüntülenmesi bizi hayrete düşürüyor. Görüş alanının köşesinde, bazı hedeflerin parlaklığının hafifçe düşmesine neden olan bir dereceye kadar kenar kararması vardır, ancak bu, sunulan çarpıcı manzaraların etkisini azaltmaz.

En iyi teleskop, el tipi GoTo AudioStar bilgisayar denetleyicisi (30.000’den fazla astronomik nesneden oluşan bir veri tabanı içeren) ile birlikte, sizi hemen ayağa kaldıracak ve gece gökyüzüne bakmanızı sağlayacak, sağlam bir çift kollu çatal montajı üzerine oturur. Veritabanı tarafından sunulan hedeflerin çoğunu görmek için Meade ETX90 Observer’ı başka aksesuarlarla donatmanız gerekecektir.

Kurulumdaki küçük bir eleştiri, el kumandasının düşük ışıkta okunmasının zor olmasıdır- karanlığa uyarlanmış görüşünüzü korumak için kırmızı bir el feneri kullandığınızdan emin olun. Ayrıca çıplak gözle gözlemler sırasında yer alan aletin sürekli çalışmasını sağlamak için 9-12V’luk bir güç deposu satın almanızı öneririz.

Genel yapı sağlam, bir çift göz merceği- 9,7 mm ve 26 mm- kırmızı nokta bulucu, sert taşıma çantası, tripod ve planetaryum yazılımı için yumuşak bir çanta ile birlikte verilir. 129x büyütme sağlayan 9,7 mm’lik göz merceği, optik sistemi en yüksek kullanışlı büyütmenin ötesine iter, bu nedenle gözlemciler Meade ETX90 Observer’ı akıllıca kullanmalıdır.

Celestron NexStar 6SE

 • Optik tasarım: Schmidt-Cassegrain
 • Montaj tipi: Bilgisayarlı alt-azimut tek çatal kolu
 • Diyafram: 5,91″ (150 mm)
 • Odak uzaklığı: 59″ (1500 mm)
 • En yüksek kullanışlı büyütme: 354x
 • En düşük faydalı büyütme: 21x
 • Verilen göz mercekleri: 25 mm
 • Ağırlık: 30 lb. (9,5 kg)
en iyi teleskop fiyatları
en iyi teleskop fiyatları

En iyi teleskop, harika optikler, kullanıcı dostu montaj ve çok sayıda özellik için haklı bir üne sahiptir ve NexStar 6SE tüm bunların örneğidir.

5,91 inç (150 mm) açıklık, ışık toplama becerisi açısından Meade StarNavigator NG 114’ten bir adım ötedeyken, NexStar+ el kumandasının veritabanındaki 40.000’den fazla astronomik nesne, hiçbir zaman yeni hedeflerinizin tükenmeyeceği anlamına gelir. Bununla birlikte, gökyüzü gözlemcileri, onları yakalamak için ekstra göz merceklerinin eklenmesi gerekeceğini ve o zaman bile, diyaframın veritabanında listelenen tüm hedefleri büyük miktarda ayrıntılı olarak göstermeyeceğini unutmamalıdır.

En iyi teleskopun sizi belirli bir takımyıldızda veya gökyüzünde dikkatle seçilmiş hedeflere yönlendireceği bir tur modu sunar- hangi nesneleri gözlemleyeceğinize veya gece gökyüzü hazinelerini keşfetmek istediğinize karar veremiyorsanız harika bir özellik daha önce hiç görmedin.

Kullanımı çocuk oyuncağı olan SkyAlign teknolojisi, sizi doğru yöne hızlı bir şekilde yönlendirirken, motorlu montajda dokuz dönüş hızının yanı sıra yıldız, güneş ve ay izleme oranları bulunur. Yine de dikkatli olun: Bu kadar etkileyici bir teknolojiyle NexStar 6SE pilleri hızla tüketir, bu nedenle kuruluma harici bir güç kaynağıyla güç vermenizi öneririz.

Görüntüleyiciler başlangıçta yavaş f/10 odak oranından memnun olmayabilir, bu da NexStar 6SE’yi en iyi ihtimalle bir gezegen veya ay, teleskoplar görüntü olarak sınırlandırır, ancak daha ileri düzey kullanıcılar için daha küçük olan ikincil aynayı kameraları için değiştirme olanağı vardır. Odak oranını astrofotografi dostu bir f/2’ye yükselten ışık yolu. Çoğu kullanıcılar bunu tercih etmektedir.

Sky-Watcher Flextube 300 SynScan Dobsonian

 • Optik tasarım: Parabolik Newtonian
 • Binek tipi: Dobsonian
 • Diyafram: 12,01″ (305 mm)
 • Odak uzaklığı: 59,01″ (1,500 mm)
 • En yüksek kullanışlı büyütme: 600x
 • En düşük faydalı büyütme: 43x
 • Verilen göz mercekleri: 10 mm, 25 mm
 • Ağırlık: 72 lb. (32,66 kg)
teleskop tavsiyeleri
teleskop tavsiyeleri

En iyi teleskopunuzun açıklığı ne kadar büyük olursa, o kadar çok ışık toplar ve astronomik nesnelerdeki daha ince detayları çözmenize ve evrenin daha derinlerini görmenize olanak tanır. 12 inçlik (305 mm) bir objektifle, Sky- Watcher’dan bu katlanabilir Dobsonian , “hafif kova” etiketine kadar yaşıyor.

Dobsonians basitlikleri için tasarlanmıştır ve GoTo özelliği ve bir SynScan el kumandası tarafından yönlendirilen motorlu alt-azimut montajı ile gece gökyüzünün harika manzarasını elde etmek ve En iyi teleskopu kalibre etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Veritabanında 40.000’den fazla hedef sunulmaktadır ve Sky-Watcher Flextube 300 SynScan ile ilk bağlantı noktamızın soluk tüyleri aramanın olduğunu söylememiz gerekir. Andromeda Gökadası (Messier 31), bazı toz şeritlerinin görülebildiği ve çıkıntının parlak bir şekilde parladığı inanılmaz bir manzaradır. Uydu galaksileri de alan görünümünde ışık noktaları olarak görülebilir.

f/4,9 odak oranıyla bu Dobsonian, görüntüleyicilerin toplayacakları tüm fotonları kullanması için yeterince hızlıdır. Biraz beceri ile bu en i̇yi teleskop ile harika görüntüler çekebileceksiniz.

Sky-Watcher Flextube 300 SynScan ağır olmasına rağmen, katlanabilir tasarımı, karanlık gökyüzü parklarını aramaya veya yıldız partilerine katılmaya ihtiyaç duyduğunuzda arabanızın bagajına sığmanızı kolaylaştırır.

Yüksek bir fiyat etiketine sahip, ancak Sky-Watcher Flextube 300 SynScan’in diyafram açıklığı, görüntüleme becerisi ve GoTo yeteneği göz önüne alındığında, hobiler için mutlaka satın alınması gereken bir ürün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu