, ,

Beyaz Yaka Nedir?

Beyaz Yaka Nedir?

Şirketlerde birçok pozisyonda çalışan bulunmaktadır. Bu çalışanlar farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Bu adlandırmalardan birisi de beyaz yaka çalışanlardır. Genellikle takım elbise gibi resmi kıyafetler giyerek çalışan kişiler bu gruptadır. Çoğunlukla çalıştıkları ortamlar şirketlerin kapalı ofisleri olur. Peki beyaz yaka nedir? Hangi işleri yaparlar?

Beyaz Yaka Nedir?

Beyaz yaka bir iş yerindeki ofis çalışanlarına verilen isimdir. Bu kişiler bedensel güçten ziyade zihinsel güçleri ile işlerini yaparlar. Eğitim seviyeleri yüksek, alanında kendisini geliştirmiş insanlardan oluşurlar. Genellikle masa başında çalışırlar. Çalışma saatleri belli olan insanlardır. 

Beyaz Yakanın Yaptığı İşler

Beyaz yaka denilen grup şirketlerde genellikle masa başı olarak adlandırılan işlerde çalışmaktadırlar. Bedensel güçlerinden çok zihinlerini kullanırlar. Bir işin nasıl yapılacağı, yapılacak işin planlanması, şirkette çalışan işçilerin görevlerinin belirlenmesi gibi işlerden sorumludurlar. Beyaz yakanın yaptığı işler;

  • Şirketlerin AR-GE (araştırma geliştirme) faaliyetlerinde bulunurlar. AR-GE biriminde çalışan kişiler beyaz yaka olarak adlandırılır.
  • Şirketlerin satış ve pazarlamasından sorumlu olurlar. Şirketteki ürün ve hizmetlerin nasıl pazarlanacağının planlanmasını yaparlar. Satışları artırmak için stratejiler geliştirirler. 
  • Şirketin yönetim planlamasını yaparlar. Hangi ürünler nasıl satılacak, hangi birim ne iş yapacak bunların planlamasını yapan gruplarda beyaz yakalı çalışanlar olarak adlandırılır. 
  • İnsan kaynakları ve halka ilişkiler biriminde çalışanlar da yine beyaz yaka olarak adlandırılmaktadır. Bir şirketin halkla olan ilişkilerini yönetirler. 
  • Bunun yanında sürekli ofiste çalışıyor gibi görünseler de gerek toplantılar gerekse de satış faaliyetleri için sürekli dolaşırlar. 

Hakkımızda

Sed gravida lorem eget neque facilisis, sed fringilla nisl eleifend. Nunc finibus pellentesque nisi, at is ipsum ultricies et. Proin at est accumsan tellus.

Son Yazılar

    Kategori