, , ,

Balinalar Kaç Yıl Yaşar?

Balinalar Kaç Yıl Yaşar?

Deniz canlıları arasından en çok bilinen ve merak edilenler arasında balinalar yer almaktadır. Özellikle internet üzerinden balinalar kaç yıl yaşar sorusu sıkça araştırılmaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere balinalar hakkında detaylı bir şekilde bilgilerimizi bu yazı üzerinden paylaşacağız.

Balina olarak adlandırılmakta olan deniz canlılarının ortalama olarak yaşam süreleri, cinslerine göre değişiklik gösterebilen unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Katil balina olarak adlandırılmakta olan cinsler, ortalama olarak 10 ila 40 yıl arasında yaşarken, kambur balinalar 50 yıl kadar ortalama bir yaşam ömrüne sahiptirler. Beyaz balinalar ise 35 yıl yaşarken, mavi balinaların yaşam süreleri de 90 yıl kadar olabilmektedir. Yani genel olarak tüm cinslerden ortalama olarak balinaların 50 yıl kadar bir ömrü olduğunu söylemek mümkün olabilmektedir.

Birçok farklı türü içerisinde barındırmakta olan deniz canlılarından birisi olan balinalar, farklı cinslerine göre de özellikleri de değişebilmektedir. Örnek verecek olursak, bir yıllık gebelikten sonrasında tek bir yavru doğurmakta olan gök balina türü, ispermeçet balina türünden sonraki en yüksek sesli hayvan türü olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Bunun haricinde birçok kişinin bildiği katil balinalar ise, gök balinaların ezeli düşmanı olarak okyanuslar içerisinde yer alır. Böylece balina türleri arasında da belli bir rekabet ortamının yer almakta olduğu rahatlıkla söylenebilir. Siz de balinalar ile alakalı daha fazla bilgi için bizi takip edebilirsiniz.


Hakkımızda

Sed gravida lorem eget neque facilisis, sed fringilla nisl eleifend. Nunc finibus pellentesque nisi, at is ipsum ultricies et. Proin at est accumsan tellus.

Son Yazılar

    Kategori