, ,

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran araçlardır. Web sitelerini tek tek dolaşmamıza gerek kalmadan bize aradığımız içerikleri sunarlar. Yazılı içeriğin yanında görsel içerikleri, videoları hatta gideceğimiz bir yerin adresini ve yol tarifini dahi sunarlar. Peki arama motorları nasıl çalışır?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Aramam motorlarının çalışmasında ufak tefek farklılıklar ve algoritmik değişiklikler olsa da hepsi temelde aynı prensiple çalışırlar. Arama motorlarının çalışması;

  • İlk olarak bot adı verilen ve internetteki içerikleri tarayan kod parçacıkları, internete eklenen yeni web sitelerini, görselleri, videoları ve web sitelerine eklenen yazıları bulurlar.
  • Bulunan bu içerikler kategorilerine göre veri tabanına kaydedilirler. İçeriğin adı ve adresi kayıt altında tutulur.
  • Bir kullanıcı arama yaptığında veri tabanında tutulan bu içerikler ile karşılaştırılır ve birbirleri ile eşleşenler kullanıcıya sonuç olarak gösterilirler. 
  • Botlar sürekli tarama yapmaya devam ederler. Yeni içerik bulmanın yanında güncellenen içerikleri de veri tabanına kayıt ederler.

Arama Motorları İçeriği Nasıl Algılar?

Burada sorulacak sorulardan birisi de arama motorları içeriği nasıl algılar sorusu olabilir. Arama motorları içeriği anlamak için her zaman bahsedilen aramam motoru optimizasyonu araçlarını kullanırlar. Bir web sitesi SEO çalışması yaparak aslında aramam motorunun içeriğini anlamasını sağlar. İçeriğinin ne tür bir içerik olduğunu, hangi konudan bahsettiğini aramam motorlarına bildirirler. Arama motorları da bu bilgileri bu sayede algılarlar ve veri tabanlarına bu şekilde kaydederler.


Hakkımızda

Sed gravida lorem eget neque facilisis, sed fringilla nisl eleifend. Nunc finibus pellentesque nisi, at is ipsum ultricies et. Proin at est accumsan tellus.

Son Yazılar

    Kategori